MODERNÍ  LÁTKOVÉ  PLENKY 

24.04.2018

Látkové plenky si mnozí lidé stále představují pouze jako čtvercové plenky vyvařované pokud možno v hrnci na sporáku... Jako synonymum všeho starého, co ženám zabralo spoustu času a bylo nepohodlné a nepraktické... To už ale dávno není pravda. I látkování se čtverci dnes může být velmi jednoduché a pohodlné. Pokud si ale vyberete některé z moderních variant látkových plenek, pak zjistíte, že jde o opravdu luxusní a pohodlný způsob přebalování...


Luxus této možnosti tkví v tom, že látkové plenky jsou zdravější, pohodlnější a příjemnější pro vaše děti. Ve verzích z přírodních materiálů jsou ekologičtější a výrazně šetří životní prostředí v celé komplexnosti jejich použití od výroby, přes údržbu až po likvidaci. Jejich oblíbenost roste i z finančních důvodů. A jejich úplně největší výhodou je to, že jsou fakt fakt krásné...


Jaké jsou tedy přesně zdravotní důvody pro použití látkových plen? 

  • V první řadě je to prodyšnost látky, ať jde o jakýkoli materiál používaný na látkové pleny. Dnes spousta výrobců zavaluje reklamy slogany o prodyšnosti jednorázových plen. Pravdou ale je, že prodyšné jednorázové plenky jsou prodyšné pouze do doby, než si do nich dítko jen trošičku cvrkne. Ve chvíli, kdy se granulky v pleně začnou měnit na gel, ztrácí jednoráz svou prodyšnost. Látka je prodyšná stále... Neprodyšné plenky mohou stát za problémy jakými jsou opruzeniny, kvasinkové záněty kůže nebo gynekologické záněty u holčiček.
  • Dalším důvodem pro použití látky je to, že drtivá většina jednorázových plen je stále bělena chlorem. Použitím chloru na bělení vznikají dioxiny, které se z běleného materiálu stále uvolňují. Dioxiny jsou klasifikovány jako jedny z nejrizikovějších karcinogenních látek na světě. Pochopitelně, že se množství dioxinů hlídá a z jednorázových plenek se uvolňuje jen stopové množství této látky. Problémem je, že dítě nemá plenku chviličku jen jednou za čas. Má ji 24 hodin denně rok až dva a někdy i déle. To už opravdu není stopové množství. Za vše mluví i fakt, že např. dámské jednorázové inkontinenční vložky chlorem bělené nejsou. Dětské jednorázové plenky v drtivé většině stále... Materiály na látkové plenky se bělí kyslíkem (pokud tedy nejde o no name čínskou výrobu, u které bohužel neexistuje možnost dozoru a stanovení kvality výroby).
  • Další zdravotní výhodou látkových plen je teplota v plenkách. Na toto téma byla uskutečněna řada studií s různými výsledky. Některé studie jasně potvrzují, že je v jednorázových plenkách vyšší teplota. Jedna ze studií dokonce tvrdí, že je v šourku chlapečků přebalovaných do jednorázových plenek až o jeden stupeň vyšší teplota. Všechny tyto studie jsou stále omílané a napadané nebo naopak vyzdvihované. Nepopiratelným faktem ale zůstává jedna důležitá skutečnost. Žádná z provedených studií (i těch financovaných výrobci jednorázových plen) neprokázala, že by byla vyšší teplota v látkové plence.

Velmi skloňovaným důvodem pro používání látkovek je i ekologické hledisko... 

  • V dnešní době se na plenky používá i mnoho umělých funkčních materiálů, ale stále tu je obrovská možnost použití pouze přírodních materiálů, při jejichž výrobě se spotřebovává mnohonásobně menší množství dřeva, chloru, ropy, vody, energie atd. Někteří namítnou, že při údržbě látkových plenek se spotřebuje také velké množství energie a vody. Ano, to je pravda. Ale stále je to mnohonásobně nižší množství než na výrobu jednorázových plen. Existuje řada českých i zahraničních zdrojů, které se této problematice věnují podrobně a výsledky těchto porovnání mluví jasně.
  • Známým faktem je i to, že se jednorázové plenky extrémně dlouho rozkládají (250 let) a zvyšují množství odpadu. Situaci bohužel nevyřeší ani spalovny. V ČR je jich velmi málo a navíc v nich nespalují odpad ani všechny spádové obce. Stále je totiž bohužel finančně výhodnější udržovat v katastru obce skládku, než vozit odpad do spalovny.

Nezanedbatelným a často i hlavním důvodem pro použití látkových plen jsou finance... 

  • Tady je výhoda látkových plen absolutně nesporná. Účelem článku není dělat přesný rozbor nákladů. Ale ve své poradenské praxi jsem tyto náklady počítala už mnohokrát a vždy látka vycházela mnohonásobně levněji. Pořízení průměrné pohodlné látkové výbavy a náklady na její údržbu (praní) na dva roky vychází vždy o několik tisíc levněji než použití nejlevnějšího jednorázu. Při použití např. čtvercových plenek s drobnými moderními doplňky pak vychází náklady jen na zlomek ceny, kterou byste dali během plenkového období za jednorázové plenky.
  • Další výhodou látkových plenek z hlediska financí je i to, že po "sezoně" můžete plenky prodat na bazárku, popř. schovat pro další dítko. Tady jsou pak náklady na látkování v extrémní výhodě oproti nákladům na jednorázové plenky.

A jaké jsou další výhody látkových plenek?

  • Jednou z největších výhod látkových plen je možnost vytvoření opravdu individuálně vyhovující látkové výbavy. Osobně, se zkušenostmi, které mám, a po konzultacích s fyzioterapeuty, pak vím, že díky nepřebernému množství druhů, typů a značek látkových plen, můžete použít pro dítko vždy dokonalou plenku na konkrétní období, velikost zadečku, životní styl i finance. To bohužel s jednorázem není možné.
  • Další výhodou látky je měkkost, jemnost a šetrnost použitých materiálů. Nikde nic nešustí, netlačí ani nedře. Dobře vybrané plenky skvěle sedí a neprotékají (s látkou je opravdu jen chybou výběru, pokud plenka protéká). Spousta maminek řeší i sucho v počurané plence. Zadeček miminka je v látkové plence díky různým vychytávkám vždy v suchu.

A ptáte se, kolik vám to vše zabere času? 

Údržba plenek i přes všechny mýty, které o ní panují, opravdu nezabírá hodiny a hodiny času a je velmi jednoduchá a rozhodně není oproti jednorázu více nechutná, jak si to mnozí lidé myslí. Opravdu to vše zabere jen pár minut denně. Pokud tedy nepatří mezi vaše koníčky sezení před běžící pračkou, koukání na točící se buben se snahou držet pračce palce, aby vyprala dobře.


A jaké jsou nevýhody látkových plenek? 

Když jedete na dovolenou, tak musíte pořídit jednoráz nebo musíte zajistit možnost praní. Při cestování vám látka zabere větší zavazadlo a nedá se podle potřeby jednoduše dokoupit. Při pořizování jste v drtivé většině odkázaní na výběr podle internetu. Málokdy si můžete někde vyzkoušet opravdu velké množství plenek a osahat si je (také proto čas od času pořádáme v Brně velké osahávárny látkových plen). Látkové plenky není dobré nakupovat dopředu a existují určitá pravidla, jak si látkovou výbavičku vytvořit. Než se do látky pustíte, je potřeba si něco nastudovat, aby použití bylo opravdu praktické, jednoduché, pohodlné a na míru a nešlo o cestu pokus/omyl, která je i finančně náročnější.


Tento článeček jsem napsala k Týdnu opravdových plen, který probíhá celosvětově každoročně v dubnu. Jde o týden, kdy probíhá velká řada besed, kurzů, seminářů, diskuzí a slev v plenkových obchodech. Je to týden, kdy by se mělo šířit do povědomí lidí, co to vlastně moderní látkové plenky jsou a proč to není záležitost let minulých, ale let budoucích...