PŘIROZENÉ VYVOLÁNÍ A PODPORA PORODU

08.01.2021

Jedna    z   nejčastějších  otázek,  na  které  odpovídám  v různých diskuzích na sociálních sítích zní: "Jsem ve 42tt. Jak můžu vyvolat porod?" nebo "Hrozí mi indukce v porodnici a chci spustit porod spontánně. Jak na to?" Rozhodla jsem se tedy místo neustálého datlování stále stejných odpovědí vše napsat do článku, který vám snad pomůže se v tomto tématu lépe zorientovat.

To, o co jde při těchto přirozených technikách je především podpora uvolňování oxytocinu, prokrvení a uvolnění pánevní oblasti a psychické uvolnění ženy. Opravdu důležitá je i psychika, protože pokud je žena ve stresu a uvolňuje větší množství adrenalinu, tak dochází k blokování produkce oxytocinu. Příroda tento vztah oxytocinu a adrenalinu vytvořila proto, aby udržela rodící ženy v bezpečí. Když se objevilo ohrožení, vyloučený adrenalin porod zpomalil nebo zastavil, pokud už nebyl ve finále. Žena se tak mohla ukrýt v bezpečí a až adrenalin klesl, porod se mohl znovu rozjet. A proto je před porodem, během porodu i po porodu důležité, aby byly ženy v psychické pohodě a cítily se bezpečně a pohodlně.

A jak je to s termínem porodu? 

O porodu v termínu mluvíme v týdnech mezi 38+0 a 41+6. Navzdory mýtům, které se o tomto tématu šíří, tak opravdu nepřenášíte hned po termínu porodu. Od termínu porodu do konce 42tt mluvíme o prodlouženém těhotenství. O přenášení s mírným potenciálním rizikem pro miminko mluvíme až od 42+0. A to za předpokladu, že je opravdu dobře stanovený termín porodu a žena má 28 denní cyklus s ovulací přesně 14. den a termín potvrdí UTZ do konce 12tt. Po 12tt už se miminka začínají vyvíjet rozdílně podle jejich genetické výbavy. A také čím je těhotenství pokročilejší, tím těžší je stanovit přesný termín porodu. V mé praxi jsem už několikrát zažila, že v porodnici klientce posouvali po 41tt termín porodu, protože jak lékařské vyšetření, tak ženin cyklus před otěhotněním napovídaly, že k oplodnění došlo výrazně později, než se obecně předpokládá.

Obecné doporučení je začít ve 41+3 s postupy vedoucími k porodu, tedy s vyvoláváním (indukcí), aby se miminko narodilo do konce 42tt. Jde ale jen o velmi preventivní doporučení. Většina mých klientek neporodila před 41+3, ale všechny odmítly vyvolávání i hospitalizaci (ony i miminko byly v pořádku) a spontánně porodily do konce 42tt (a podle nových termínu nepřenášely ani ty, kterým se termín posunoval).

Jak vůbec začíná porod? 

Bavme se o hypotetické situaci, že je vše úplně v pořádku a nikde není schovaná žádná latentní potenciální komplikace číhající na spouštěč. Plíce miminka dají ve chvíli, kdy dozrají, hormonální signál tělu matky, že může porod začít. A pokud je připravené i tělo ženy, hurá, vše klape a porod se spustí. Pokud nebudou plíce miminka plně vyvinuté a bude vše v pořádku, tak tyto přírodní techniky miminku ven pravděpodobně nepomohou.


A teď už k těm zmíněným technikám...

Orgasmus a oxytocin

Když pomineme porod, tak dalším největším spouštěčem oxytocinu je právě orgasmus. Z pohledu oxytocinu jsou porod, kojení i orgasmus stejným procesem. A funguje to naprosto skvěle. Od 38-39tt si orgasmus dopřávejte klidně každý den sama i s partnerem. Když potřebujete porod hodně podpořit, tak klidně několikrát denně. Pokud vám třeba odteče plodová voda, ale porod nikde a vy se rozhodnete odjet do porodnice, tak si s sebou přibalte i vibrátor. Můžete ho v tomto případě použít pouze zvenku, ale je to rychlejší a pohodlnější než  rukou. Jde o ošemetné téma? Věřte, že opravdu funguje. A to i u protrahovaných nebo nepostupujících porodů.

A jak to, že k tomu není potřeba partner, když jste slyšely, že sex pomáhá kvůli spermatu? Ano, sperma obsahuje prostaglandiny, kterými se vyvolává porod medicínsky, ale v jednom ejakulátu je jich opravdu velmi málo. Pro nějaký efekt byste musela obejít celý dům nebo ulici. A co opakovaný sex s ejakulací? I když budete mít muže, co to zvládne klidně každou hodinu, tak to stejně nepomůže. Při ejakulaci opakované v krátké době po sobě množství prostaglandinů v ejakulátu bohužel klesá.

Mazlení, líbání a dráždění bradavek jsou dalšími technikami, které spouští oxytocin a kterých se využívá před porodem i během něj.

Pohyb

Pohyb je naprosto klíčový jak k vyvolání porodu, tak během porodu pro jeho podporu. Chcete podpořit začátek porodu? Naordinujte si dlouhé a příjemné procházky. Super je třeba ve špatném počasí chůze do schodů. A vůbec nic nepokazíte tancem. Ideální je břišní, ale pomáhá vše, u čeho se budete hýbat a když vám budou kroužit boky, je to bonus navíc.

Aromaterapie

S aromkou pracuji velmi ráda. Skvělé je použití prohřívacích olejů jako skořice (s tou pozor, hrozí alergie nebo popálení při špatném nadávkování), hřebíček, zázvor, pepř a další. Mám svou směs, kterou velmi ráda používám. Tímto olejem si pak natíráte bříško a jemně masírujete bedra. U aromaterapie je velmi důležité vědět, jak ji míchat a používat a znát bezpečné množství. O namíchání těchto směsí můžete požádat duly nebo PA pracující s aromkou nebo přímo odborné aromaterapeuty. Na inhalaci ráda používám oleje, které podporují oxytocin nebo ženskost a průběh porodu. Sem patří jasmín, ylang-ylang, šalvěj muškátová, růže, kadidlo apod. Ze všech olejů se dají míchat i příjemné masážní směsi.

Rebozo techniky a spinning babies

Tyto techniky jsou skvělé jak na uvolnění pánevní oblasti, tak pro optimalizaci děložních vazů a rotaci miminka. S jejich pomocí můžeme i podpořit nebo dokonce změnit polohu miminka. Jsou i rebozo techniky, které jsou určené přímo na vyvolání kontrakcí po odtoku plodové vody. S rebozo technikami vám pomohou duly a PA, které s nimi aktivně pracují.

Akupresura a akupunktura

Akupunktura je známá metoda účinná na vyvolávání porodu. Jen pozor, občas jsou po ní porody velmi rychlé. Akupresura je podobná, i když jemnější a jde o techniku, kterou si pomůžete samy. Body na spuštění porodu najdete nad vnějším kotníkem nebo na špičce brady. Velmi účinný je bod na hraně trapézu zhruba uprostřed mezi ramenem a krkem. Na obou stranách vám může např. partner na tyto body položit lokty a opakovaně chvíli tlačit. Není to příjemné, ale opět to je efektivní technika. Pozor, toto tlačení by nemělo jít do bolesti, která vás nutí zatnout. To je pak spíše kontraproduktivní.

Masáže a po 38tt dornova metoda, fyzioterapie

S fyzioterapeutkou pracující s těhotnými ženami je dobré spolupracovat celé těhotenství. Před porodem byste ji měla navštívit alespoň jednou a to i v případě, že subjektivně nepociťujete nějaký problém. Těhotenské masáže umí těhotenství velmi zpříjemnit a uvolňují. Po 38tt si můžete dovolit i klasickou masáž, jejíž součástí je např. už i masáž výše zmíněných hran trapézů. Dornova metoda umí podobně jako fyzioterapie dostat obratle i klouby do optimálního stavu a tím změnit celé nastavení pánve. Jen pozor na to, aby byl masér pracující s Dornovou metodou opravdu zkušený a měl praxi s těhotnými ženami.

Hypnoporodní techniky

Mezi hypnoporodní techniky patří relaxace, vizualizace, afirmace a dechové techniky. Pomocí těchto technik se žena dokáže uvolnit psychicky i fyzicky. Dochází k uvolnění vazu dělohy a podpoře optimální rotace miminka. Navíc těmito technikami dokážeme velmi dobře ovlivnit stres a do jisté míry i fyziologii těla.

Vaginální napářka

Od 38tt si můžete dopřávat vaginální napářku na uvolnění porodních cest. Jde o velmi příjemnou proceduru, která vám uvolní a prokrví pánevní dno. Vaginální napářku si můžete udělat doma sama (více informací na steamy.cz) se svými nebo koupenými bylinami, s improvizovaným sezením nebo profi sedátkem nebo stoličkou (může být i vlastní výroby). Pomůcky na vaginální napářku si můžete i půjčit u některých dul nebo PA, které poskytují i poradenství, a poskytují ji i některé porodnice.

Ricinový koktejl

Jde o koktejl založený na směsi ricinového oleje, ovocného džusu a alkoholu (pomáhá smíchat olej s džusem). Ricinový olej působí jako velmi silné laxativum, které způsobuje křeče nejen střev, ale i dělohy. Navíc má podle studií vliv na prostaglandinové receptory. Stávající menší studie naznačují, že by mohl být účinný, ale za cenu velmi častých nežádoucích účinků v podobě průjmů, nevolností a zvracení. Bezpečnost pro ženu i dítě není ovšem žádnou studií zkoumána ani zaručena. Často se mluví o tom, že ricinový olej obsahuje jedovaté látky. To pravdou není, protože jedy obsažené v semenech, ze kterých se olej získává, nejsou rozpustné v tucích a do kvalitních olejů se nedostávají. Přesto je ricinový olej velmi silné laxativum a nedoporučuje se používat vnitřně. Dalším problémem je alkohol, který může ovlivňovat miminko a může mít vliv na jeho kondici během porodu. Ricinový koktejl se doporučuje po 41tt a účinnější je u vícerodiček. Můžeme ho považovat za hraniční způsob mezi přirozeným a medicínským vyvoláváním porodu.

Pupalka dvouletá

Dalším takovým lehce hraničním způsobem je užívání pupalky dvouleté. Pupalka obsahuje prostaglandiny, které mají vliv na změkčení čípku a spouštění porodu. Doporučuje užívat se 3x2 tablety denně nebo na noc zavádět šest tablet do pochvy. Tento způsob se doporučuje po 41tt.


S některými zmíněnými technikami si lehce pomůže sama každá žena. U některých je potřeba vyhledat odborníka, který s těmito technikami pracuje. S většinou vám pomohou komunitní porodní asistentky nebo duly. Dále se můžete obrátit na fyzioterapeuty, aromaterapeuty, maséry apod. Vždy se ubezpečte, že daný odborník pracuje s těhotnými ženami.

A nejdůležitější je pamatovat na to, že pokud neexistuje opravdu objektivní a konkrétní důvod, proč na porod spěchat, tak je nejlepší respektovat přírodu a připravenost miminka, které ví nejlépe, kdy se narodit